zdjęcie ze strony magazynu lubskiego

Dokładnie 102 zawodników wzięło udział w drugim turnieju z cyklu Grand-Prix Szkół w dniu 25 listopada. Rekordowa frekwencja pokazuje, że szachy są w naszym mieście coraz popularniejsze i kierunek jaki obraliśmy w celu promocji szachów jest słuszny. Skromna impreza, która rozpoczęła się raptem 7 lat temu z udziałem 40 zawodników, dziś jest jednym z największych turniejów szachowych w województwie. A w samym Lubsku niewiele jest imprez masowych, które zgromadziłyby podobną liczbę uczniów z niemal wszystkich szkół.

W klasyfikacji gimnazjum i szkół średnich na czele tabeli nie zmieniło się wiele, i tak ponownie zwyciężył Tomasz Lambrecht (7 z 7!) wyprzedzając Marcina Hermansdorfera (6 punktów). Na trzecie miejsce wskoczył Hubert Majchrowski (5,5), który na pewno zamierza jeszcze namieszać w tej edycji. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość obserwowania przy szachownicy uczniów reprezentujących Zespół Szkół Technicznych w Lubsku. I był to bardzo udany debiut, gdyż aż czterech zawodników ZST zgromadziło po 5 punktów (Gabriel Kołtun, Natalia Waluś, Piotr Durawa, Kamil Waluś). Z takim samym wynikiem zakończyli zawody także trzej uczniowie klas pierwszych gimnazjum (Maciej Byczko, Jakub Sowiński, Jakub Kołodziejski). Wśród dziewcząt 5 punktów, oprócz Natalii Waluś, zdobyła także Agata Wojciechowska, która zajęła pierwsze miejsce. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się Adrianna Urbaniak (ciekawe czy ktoś pamięta, kiedy ostatnio Ada nie zajęła pierwszego bądź drugiego miejsca?). Jeśli Ada chce ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium to musi wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności (których Jej nie brakuje) i liczyć na potknięcie Agaty. Ta ostatnia może na razie spać spokojnie, gdyż Jej pozycja liderki wydaje się być nie zagrożona.

Wśród szkół podstawowych najlepszy okazał się Aleksander Kiełek, gromadząc na swoim koncie 6,5 punktu. To wystarczyło, aby wyprzedzić Eryka Ostojicza w turnieju, ale nie w całej klasyfikacji. Remis w ostatniej partii (z Maksem Cyplem) pozwolił Erykowi zachować fotel lidera. Z kolei Maksymilian Cypel z wynikiem 5,5 punktu znalazł się na miejscu trzecim. Maks pokazał znakomitą postawę i w pięknym stylu wbił się do czołówki zawodów. Jeśli tylko uwierzy w siebie (bo przecież umiejętności mu nie brakuje) to zostanie w tej czołówce na dłużej. Wśród dziewcząt rewelacyjnie spisała się Nikola Majkut, która zgromadziła 6 punktów! Tym samym Nikola nie tylko wygrała turniej, ale także zajęła pozycję liderki w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęła Anna Kuśmierczyk (4,5 pkt). Brąz przypadł Karolinie Machnickiej (4 pkt), która znakomicie rozpoczęła, a fatalnie zakończyła turniej. Na osłodę pozostaje fakt, że do Nikoli traci obecnie tylko 1 punkt, który (przy systematycznym treningu) nie będzie tak trudno odrobić. Tylko czy Nikola na to pozwoli?

Przez następne kilka miesięcy zawodnicy mają czas na trening i w kolejnym turnieju zobaczymy kto zaskoczy nas swoją formą. Dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy postanowili spróbować swoich sił przy szachownicy i wierzymy że w kolejnych turniejach frekwencja będzie jeszcze większa (tylko czy Lubski Dom Kultury pomieści taką liczbę szachistów? ;)