Spośród wszystkich trzech grup, w ramach których rozgrywano mistrzostwa województwa to właśnie juniorzy w wieku od 9 do 12 lat stanowili najliczniejszą ekipę. Łącznie do Lubska przybyło 25 zawodników w tym wieku, którzy przez 7 rund rozegranych 27 i 28 maja musieli wykazać się wytrwałością i umiejętnościami, aby odnieść sukces.

Rozgrywki przebiegły pod dyktando Kacpra Kowalskiego, który wygrał wszystkie partię i wyprzedził kolejnego zawodnika o 2 punkty. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż w kilku partiach zawodnik gorzowskiego Stilonu musiał wykazać się całym swoim kunsztem szachowym, co jednak ostatecznie się udało. Drugie miejsce wywalczył Damian Świerc, gromadząc 5 punktów. Reprezentant KSGU Tęcza Krosno Odrz. wykazał się dobrą kondycją wygrywając dwie ostatnie partie. Na trzecim miejscu znalazł się Eryk Ostojicz, który lepszą wartością pomocniczą wyprzedził Aleksandra Kiełka. Obaj Nasi zawodnicy od początku ocierali się o podium i wydawało się nawet że staną na nim obok siebie. Niestety niekorzystne wyniki na innych szachownicach zepchnęły Olka na "najgorsze" miejsce, a Caissa (opiekunka szachów) sprzyjała tym razem tylko Erykowi.

Wśród 10-latków najlepszy okazał się Jan Zawadzki (Stilon Gorzów), który rozpoczął i zakończył turniej od... porażki! Były to jednak jedyne pojedynki jakie przegrał, w pozostałych nie dając szans swoim rywalom. Pół punktu za Nim zawody zakończył Mateusz Kudlak (KSGU Krosno Odrz.), który (tak samo jak Jego starszy kolega z klubu) wygranymi w ostatnich dwóch partiach zapewnił sobie miejsce na podium. Brąz wywalczył Olaf Lewandowski z Zielonej Góry. Bardzo dobry turniej (szczególnie pierwszego dnia) rozegrał Cyprian Skibicki. Nasz zawodnik zajął czwarte miejsce, jednak tabela nie oddaje całego przebiegu walki. Cyprian już w dwóch pierwszych partiach pokonał późniejszego mistrza i v-ce mistrza województwa w swojej grupie. Jednak trudy turnieju dały się później we znaki i mimo szczerych chęci, Cyprian zdołał wygrać jeszcze tylko jedną partię i to zepchnęło Go na, jakże bolesne, czwarte miejsce. Na pocieszenie pozostaje fakt że Cyprian, jako jedyny w zawodach, wypełnił normę na III kategorię. Partie pokazują że nasz młody zawodnik może rywalizować z każdym i jeśli przyłoży się do treningu to w kolejnych latach podium będzie w zasięgu ręki.

Klasyfikacje dziewcząt wygrała Katarzyna Kuczyńska (Stilon) gromadząc 5 punktów. Srebro wywalczyła Julia Gruszecka, której kariera szachowa rozpoczęła się zaledwie parę miesięcy temu. Z kolei brąz przypadł Karolinie Machnickiej. Ponadto obie nasze zawodniczki zdobył kategorię - Julia IV, a Karolina V.

W grupie juniorek do lat 10 od początku do końca prowadziła Ula Bohdanowicz. Dzięki zdobytym 4,5 punktom kolejny złoty medal powędrował do Gorzowa. Kolejne trzy zawodniczki zgromadziły po 3 punkty, więc o kolejności zdecydowała punktacja pomocnicza. I tak srebrny medal ląduje u Marii Bodnar (ŻKSz Żary), a brązowy u Emilii Gutek z Sulęcina.

6 zdobytych kategorii w tej grupie wraz z 9-oma zdobytymi dzień wcześniej przez ośmiolatków (i sześciolatka) daje nam w sumie 15 kategorii na 60 uczestników. 25% osób zdobywających kategorie to na pewno dobry wynik, szkoda tylko że nikt z najstarszej grupy nie dołączył się tego wyniku. Dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy w duchu fair-play podeszli do partii i rozegrali wiele ciekawych pojedynków. Jestem pewien że analiza partii rozegranych w ciągu tych dwóch dni w Lubsku pomoże młodym zawodnikom w osiągnięciu szachowego mistrzostwa.

Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w organizację tych zawodów i zapewnienie młodym zawodnikom komfortowych warunków gry.

wyniki Mistrzostw województwa Lubuskiego Juniorów - grupa B (9-12 lat) Lubsko 27-28 maja 2017