W ramach Święta Borów Tucholskich 15 lipca 2017 w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tucholi odbył się XI Turniej Szachowy o Puchar Borów Tucholskich. Grano 9 rund, tempem 13 minut + dodawane 5 sekund za posunięcie. Grało 44 zawodników z całej Polski; w tym trzech mistrzów międzynarodowych, trzech kandydatów, kilkunastu zawodników z min. I i inni.

Lubsko reprezentował w tych zawodach Maciej Kiełbratowski, rozstawiony z 21 numerem startowym. W rozgrywkach wzięli udział również nasi byli zawodnicy: Aleksander Kiełbratowski i Renata Szczepocka-Kiełbratowska, którzy obecnie reprezentują klub OSiR Tuchola ( w poprzednim sezonie dzięki nim drużyna awansowała z V ligi województwa kujawsko-pomorskiego do IV).

Główny turniej został zdominowany przez IM Andrzeja Maciejewskiego i IM Krzysztofa Żołnierowicza (zdobyli 8,5 pkt z 9 partii). Ostatecznie lepszego bucholtza miał IM Andrzej Maciejewski i to właśnie On zwyciężył w całym turnieju. Za nimi toczyła się bardzo zacięta walka: aż siedmiu zawodników zdobyło po 6 punktów i zajęło miejsce III- IX. W tej grupie znalazł się również Maciej Kiełbratowski!!

Poniżej relacja Macieja Kiełbratowskiego z końcówki turnieju:

"Po średnim początku w siódmej rundzie grałem z prezesem Kujawsko-pomorskiego związku szachowego: bardzo ostra walka miałem przewagę i trochę zlekceważyłem jedyną kontrę przeciwnika i niestety przegrałem. W ósmej wygrałem z ósmym numerem startowym :-) Przed ostatnią rundą na prowadzeniu byli dwaj IM po 7,5 pkt, następnie dwóch zawodników po 6 pkt i CM K. Tyda 5,5 pkt, a następnie m in. ja z 5 punktami. W ostatniej rundzie trafiłem na CM K. Tydę: po wyrównanej walce w miarę równej pozycji zaproponowałem remis, który przeciwnik odrzucił. W końcówce jednak to On się pomylił i wygrałem. Gdyby wygrał on zająłby samodzielne III miejsce (ostatecznie był X-XI). Ponieważ miałem słabego bucholtza to puchar za III miejsce dostał IM Jan Kiedrowicz. Ostatecznie zająłem I miejsce w klasyfikacji: najlepszy zawodnik z Powiatu Tucholskiego. Renata Szczepocka-Kiełbratowska zajęła II miejsce wśród seniorek (4,5 pkt przegrała gorszym bucholtzem I miejsce). Aleksander Kiełbratowski zdobył również 4,5 pkt (słaba końcówka) XIX miejsce. Eryk Kiełbratowski ( junior) zdobył 3 pkt, co dało 38 miejsce.:"