531 zawodników z 11 krajów przyjechało do Polanicy-Zdroju, aby wziąć udział w memoriale najwybitniejszego polskiego szachisty - Akiby Rubinsteina. Reprezentanci 11 krajów (tj. Polski, Czech, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Azerbejdżanu, Francji oraz Izraela) już po raz 53-ci zebrali się aby godnie upamiętnić arcymistrza. Polanicki memoriał (rozgrywany od 1963 roku) jest najstarszym turniejem w Polsce i jednym z najstarszych w europie oraz stanowi wspaniałą kartę w historii polskich szachów.

W festiwalu wzięli udział zawodnicy Lubskiego Klubu Szachowego "Caissa": w turnieju open A grał Dariusz Bieliński, w turnieju "C" (do 2000 elo) rywalizowali Waldemar Szylko i Grzegorz Kołodziejski. W grupie do lat 14 zagrali Aleksander Kiełek i Eryk Ostojicz; z kolei w grupie do lat 10 walczyli Jakub Mierzwiak i Jakub Tołłoczko.

Zwycięzcą grupy A został arcymistrz Tomasz Warakomski, uzyskując 8 punktów w 9-ciu partiach. Kolejne miejsca na podium zajęli arcymistrz Vadim Shishkin oraz mistrz fide Karol Kucza (obaj po 7 pkt). Dariusz Bieliński uplasował się w grupie 9-ciu zawodników z dorobkiem 5,5 punktu. Ostatecznie został On sklasyfikowany na 19-tym miejscu, poprawiając tym samym pozycję z listy startowej o 7 miejsc.

W grupie B (seniorzy powyżej 60 lat) zwyciężył Kazimierz Zowada, wyprzedzając mistrzów międzynarodowych Zbigniewa Szymczaka i Petra Marusenko.

W grupie C (do 2000 elo) zwycięzcą został Mariusz Darowicki (7,5 punktu) który wyprzedził peleton składający się z 5-ciu zawodników, którzy uzyskali 7 punktów. Drugie miejsce wywalczył mistrz fide Leszek Bakalarz, a trzeci był Bogdan Żminda. Największym przyrostem rankingowym (w całym festiwalu) może pochwalić się zdobywca 4-tego miejsca, Hubert Twardowski z Gdyni. Wyniki naszych zawodników: Waldemar Szylko zdobył 5,5 punktu, z kolei Grzegorz Kołodziejski uzyskał 4 punkty.

W grupie D (do lat 14) zwyciężył Rafał Topoła przed Alicją Białek i Oliwerem Wirkusem. Z naszych zawodników lepiej wypadł Eryk Ostojicz, który z wynikiem 4,5 punktu podzielił miejsca 37-54. Jednocześnie Eryk poprawił swoją pozycję względem listy startowej o 11 miejsc. Olek Kiełek zdobył tylko pół punktu mniej i znalazł się na miejscach 55-66.

W grupie E (do lat 10) zwyciężył Jakub Herwy (Mikołów) mając aż 1,5 punktu przewagi nad kolejnymi zawodnikami. obaj nasi zawodnicy uzyskali po 3,5 punktu zdobywając cenne doświadczenie w walce z wyżej notowanymi rywalami. Kuba Mierzwiak dobrze spisał się w walce ze starszymi kolegami. Z kolei Kuba Tołłoczko uzyskując ranking 1290 zdobył V kategorię. Kuba do końca walczył także o IV niestety tym razem minimalnie Mu ona uciekła.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, którzy wzięli udział w memoriale Rubinsteina i życzymy dalszych sukcesów.