W dniach 9-10 września w niemieckim mieście Hoyerswerda odbył się, już po raz 24-ty, tradycyjny turniej drużynowy Sparkassen. 32 cztero-osobowe drużyny z Niemiec, Polski i Węgier rywalizowały przez 15 rund o zajęcie miejsca na podium. W składach drużyn znalazło się sześciu arcymistrzów, 11 mistrzów międzynarodowych, 9 mistrzów fide. Ponadto oprócz niemców, polaków czy węgrów, w zawodach wystąpili turcy, czesi, hindusi. W tak międzynarodowej obsadzie trudno nie zauważyć, że szachy łączą ludzi z różnych kultur ucząc także tolerancji. Klub "Caissa" Lubsko reprezentowany był przez 3 drużyny. W składzie I ekipy znaleźli się: Dariusz Bieliński, Grzegorz Dąbrowski, Waldemar Szylko i Andrzej Kiełek. II drużynę stanowili: Ryszard Gajdecki, Maciej Kiełbratowski, Andrzej Rapiej i Grzegorz Kołodziejski. W składzie III teamu zagrali: Aleksander Kiełek, Cyprian Skibicki, Ryszard Szydzik i Andrzej Pastuszak.

Już od początku nasi zawodnicy narzucili wysokie tempo, pokazując że zamierzają walczyć o pierwsze miejsce. Po 15-tu rundach najlepszy okazał się węgierski team Ajkai Banyasz SK, którego skład stanowili sami arcymistrzowie. Drugie miejsce wywalczył klub Erfurter SK, a trzecie Nickelhütte Aue. W klasyfikacji "B" (do rankingu 2100) nasza I drużyna zdobyła brązowy medal, poprawiając swoją lokatę z listy startowej aż o 10 pozycji! Nasi zawodnicy udowodnili, że rankingi nie grają.

Oprócz klasyfikacji drużynowej prowadzona była klasyfikacja indywidualna na poszczególnych szachownicach.

Lider naszej drużyny, Dariusz Bieliński zdobywając 10,5 punktu zapewnił sobie pierwsze miejsce na I szachownicy (w grupie B) wyprzedzając drugiego zawodnika o całe 3 punkty. Piąte miejsce na najtrudniejszej szachownicy zajął Ryszard Gajdecki (Caissa Lubsko II), z wynikiem 6,5 punktu. Ponadto w grupie "C" (do 1700 elo) Aleksander Kiełek wywalczył pierwsze miejsce.

Na drugiej desce zarówno Grzegorz Dąbrowski jak i Maciej Kiełbratowski zdobyli po 6 punktów. Cenne doświadczenie zdobywał, grając w III drużynie, najmłodszy zawodnik w turnieju Cyprian Skibicki.

Na trzeciej szachownicy bardzo dobrze spisał się Waldemar Szylko, gromadząc 8,5 punktu i tylko o 1/2 punktu przegrywając złoty medal na szachownicy. Na pocieszenie zostaje naszemu prezesowi srebrny medal.

Rywalizacja na czwartej desce była bardzo zacięta. Niewielkie różnice punktowe spowodowały, że 8 punktów zdobyte przez Andrzeja Kiełka pozwoliły mu zająć dopiero 6 miejsce. Z kolei Grzegorz Kołodziejski (7 punktów) całkowicie zdominował grupę "C", zdobywając dwukrotnie więcej punktów od kolejnego zawodnika w tabeli.

Tradycyjny turniej został zakończony, a nasi zawodnicy już zabrali się do pracy, by za rok zająć jeszcze lepszą lokatę. Gratulujemy całej naszej 12-osobowej reprezentacji i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach.

wyniki i zdjęcia z XXIV. Sparkassenturnier w Hoyerswerdzie na stronie organizatora