W dniu 22 marca odbył się kolejny turniej z cyklu Grand-Prix Szkół. Przedostatni turniej tegorocznej edycji był jednocześnie 50 turniejem w 10-letniej historii zawodów. Tym razem do rozgrywek przystąpili uczniowie ośmu szkół, którzy przez 7 rund rywalizowali o punkty, niezbędne do zajęcia jak najlepszych miejsc.

 W turnieju szkół podstawowych na pierwsze miejsce powrócił Eryk Ostojicz. Najbardziej doświadczony uczestnik zawodów ponownie nie dał swoim rywalom szans i wygrał wszystkie partie. Najwyraźniej kryzys ma już za sobą i teraz będzie starał się udowodnić, że poprzedni turniej był tylko wypadkiem przy pracy.

 Drugie i trzecie miejsce, z wynikiem 6 punktów, podzielili Wiktor Milczanowski i Aleksander Kiełek. W bezpośredniej konfrontacji zwyciężył Wiktor, który miał też lepszą punktację pomocniczą i zasłużenie został sklasyfikowany na II miejscu. Olek musi zadowolić się brązowym medalem. Na pocieszenie pozostaje fakt, że po turnieju Olek wskoczył na podium klasyfikacji generalnej (po raz pierwszy w tym roku) i z pewnością będzie starał się utrzymać to miejsce. A może nawet spróbuje dogonić Eryka lub Wiktora, którzy aktualnie prowadzą?

 Na kolejnych miejscach (z wynikiem 5 pkt) znaleźli się Wiktor Góralczyk, Cyprian Skibicki i Maksymilian Cypel. Spośród tych zawodników największe szanse na podium w klasyfikacji generalnej ma Cyprian, który na pewno będzie walczył do końca. Czy powtórzy się sytuacja sprzed roku i Cyprian dostanie swoją szanse w dogrywce? Jeśli ma taki cel to musi ponownie wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, gdyż do podium traci 1/2 punktu. Podobnie zresztą jak Wiktor Fila, który będzie chciał szybko zapomnieć o tym turnieju gdyż zdobył "tylko" 4 punkty.

 Zwycięzca poprzedniego turnieju, Szymon Gajda, uzyskał 4,5 punktu. Czy to oznacza, że osiągnięty wcześniej wynik był przypadkowy? Wszystko na to wskazuje, jednak Szymon udowodnił już że grać potrafi i może jeszcze namieszać w czołówce.

 W klasyfikacji dziewcząt na pierwszym miejscu znalazła się Julia Gruszecka. Jednak zawodniczka z Jasienia nie może być zadowolona z wyniku (zdobyła 5 punktów), gdyż w Jej przypadku aspiracje są dużo wyższe.

 Po 4,5 punktu zdobyły Olga Buhaienko i Nikola Majkut. Remis w ostatniej rundzie pomiędzy zainteresowanymi zawodniczkami, spowodował że o miejscu na podium decydowała punktacja pomocnicza. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Olgi i to właśnie Ona (po raz pierwszy w karierze) zajęła II miejsce. Nikoli pozostaje się cieszyć z III miejsca i faktu, że (przynajmniej na razie) zachowała I miejsce w klasyfikacji generalnej.

 Szanse na podium zachowuje jeszcze Karolina Machnicka, jednak traci już 1,5 punktu do Olgi i Julki (obecnie ex aequo II miejsce w klasyfikacji generalnej), więc o zdobycie kolejnego medalu będzie bardzo trudno. Warto zauważyć, że na V miejscu znajduje się obecnie Gabrysia Boranowska, która ma dopiero 8 lat i jeśli dalej będzie progresować to w kolejnych latach może stać się czołową zawodniczką rozgrywek.

 Bez niespodzianek zakończył się turniej gimnazjów i szkół średnich. W tym roku zwycięstwa Tomasza Lambrechta (ponownie 7 punktów) i Adrianny Urbaniak (6 pkt) są nie do zakwestionowania. Przewaga tych zawodników na kolejnymi w tabeli, powoduje że już teraz mogą świętować zwycięstwo w klasyfikacji generalnej (Tomasz wśród chłopców, a Adrianna wśród dziewcząt).

 Drugie miejsce (w kategorii chłopców) wywalczył Bartłomiej Grabowiecki, zdobywając 5 punktów. Bartek skorzystał na nieobecności głównego konkurenta i wskoczył na drugie miejsce w generalce.

 Zaledwie 4 punkty wystarczyły Tomaszowi Laskowskiemu, aby znaleźć się na najniższym stopniu podium. Tyle samo punktów uzyskało także 4 innych zawodników, jednak to właśnie Tomasz miał najwyższy buchholz i znalazł się na III miejscu.

 Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach i zapraszamy na finałowy turniej, który zostanie rozegrany 10 maja. Wszystkich tych, którzy chcieliby do tego czasu poprawić swoje umiejętności zapraszamy na zajęcia klubowe, w każdy wtorek i piątek od 16.00 w Lubskim Domu Kultury.

 Pod tym linkiem można zobaczyć pełne wyniki oraz galerię zdjęć.