W dniu 31 marca do Krosna Odrzańskiego przyjechało 111 zawodników, aby wziąć udział w Festiwalu Szachowym organizowanym przez KSGU "Tęcza". Nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników Lubskiego Klubu Szachowego "Caissa". 23 naszych zawodników stanowiło najliczniejszą ekipę, co pokazuje jaką popularnością cieszą się szachy w naszym mieście. Rywalizacja odbywała się w trzech grupach - do lat 10, do lat 16 oraz open.

Wśród najmłodszych nasz klub reprezentowało 8 zawodników. Bradzo dobrze zaprezentował się Franek Milczanowski, który rewelacyjnie rozpoczął turniej wygrywając 3 pierwsze partie. Niestety później spuścił nieco z tonu i ostatecznie po 7 rundach zdobył 4 punkty, co pozwoliło na zajęcie miejsca w drugiej dziesiątce.  Również z 4-ema punktami turniej zakończyła Laura Rajman, która z kolei najlepszy miała środek turnieju. Widać, że już teraz trzeba na tę dwójkę uważać i jeśli wciąż będą trenować to wkrótce mogą dołączyć do czołówki w swojej grupie wiekowej.

Olek Staszak ugrał tylko pół punktu mniej i z 50% wynikiem zajął miejsce 20. Został On także nagrodzony za postawę fair-play, udowadniając że to nie wynik jest najważniejszy.

Z kolei 3 punkty zdobyła Zosia Mierzwiak, która również może zaliczyć ten turniej do udanych. Również z 3 punktami turniej zakończył debiutant Patryk Płoneczka.  Biorąc pod uwagę fakt, że był to Jego pierwszy turniej to należą się wielkie brawa, gdyż Patryk pokazał się z naprawdę dobrej strony. Tak trzymać.

Kolejnym naszym zawodnikiem, który zdobył 3 punkty był (niespełna 7-letni) Paweł Urbaniak.  Z kolei z wynikiem 2,5 punktu turniej zakończył Hubert Żekieć. W zawodach wystartowała także Zosia Staszak, która okazała się najmłodszą zawodniczką w turnieju.

W grupie B rewelacyjnie spisał się Wiktor Milczanowski, który zakończył zawody z wynikiem 7 punktów z 9 partii. Ten zankomity wynik pozwolił na zajęcie drugiego miejsca. Biorąc pod uwagę fakt, że Wiktor jeszcze rok temu rywalizował w młodszej grupie to osiągnięty rezultat robi naprawdę duże wrażenie. Do tego Wiktor pokonał w bezpośrednim pojedynku dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników z listy startowej.  Szczególnie prestiżowy był na pewno pojedynek z pierwszej rundy, w którym w klubowych derbach Wiktor pokonał Eryka Ostojicza.

Mimo tej porażki Eryk nie poddał się i do końca zawodów walczył o jak najwyższe miejsce. Remis ze zwycięzcą turnieju na pewno także dodał mu animuszu. Ostatecznie zeszłoroczny zwycięzca tej grupy zakończył zawody na V miejscu, zdobywając 6 punktów. Niewiele, gdyż zaledwie pół punktu, zabrakło Erykowi do podium. Z kolei do drugiegio miejsca tylko jednego. Trzeba jednak przyznać że Eryk miał najtrudniejszy dystans wśród wszystkich zawodników.

W pierwszej 10-tce znaleźli się także Olek Kiełek i Julka Gruszecka. Obydwoje zdobyli po 5,5 punktu, jednak z pucharem do domu wróciła tylko Julia gdyż zajęła Ona pierwsze miejsce w klasyfikacji dziewcząt. I to z dużą (aż 1,5 pkt) przewagą nad kolejną zawodniczką.

W tej grupie wystartowali także Jakub Mierzwiak (4 pkt), Marcel Osiński (3 pkt), Marcel Staszak (3 pkt) i Zuzanna Staszak (2,5 pkt), którzy zdobyte doświadczenie wykorzystają w przyszłości.

W grupie A spośród naszych najlepiej spisał się Dariusz Bieliński, który pokonał m.in. mistrza międzynarodowego Nikolaia Aliavdina oraz mistrza fide Karola Kucze. Do tego remis ze zwycięzcą turnieju, Piotrem Jagodzińskim, powoduje że nasz lider może turniej zaliczyć do udanych. Niestety zdobyte 6,5 punktu nie wystarczyło na zajęcie miejsca na podium i Darek znalazł się na (znienawidzonym przez wszystkich sportowców) czwartym miejscu.

Tylko pół punktu mniej uzyskał Grzegorz Dąbrowski, co pozwoliło na podzielenie miejsc 5-7. Również Grzesiek może być zadowolony z wyniku, jednak na pewno odczuwa On pewien niedosyt z osiągniętego rezultatu.  Bardzo dobrze spisał się Zenon Jachimek, który zdobył 5 punktów. Zenon w pokonanym polu zostawił kilku wyżej notowanych rywali, co pokazuje że każdy powinien na niego uważać.

W zawodach nasz klub reprezentowali także: Grzegorz Kołodziejski, Andrzej Pastuszak, Artur Urbaniak i Maksymilian Staszak. Ponadto sędzią głównym zawodów był instruktor sekcji szachowej w LDK, Mariusz Kucharski.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, szczególnie najmłodszym, którzy dzielnie walczyli z rywalami i pokazali że nasz klub jest liczącym się ośrodkiem na szachowej mapie województwa. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą inicjatywę, które od kilku lat stanowi stały punkt w kalendarzu.