W dniach 10-11 września został rozegrany turniej drużynowy Sparkassen Schachturnier w Hoyerswerdzie. Wspólnie ze współpracującym z nami klubem Forster SC 95 wystawiliśmy w zawodach 3 zespoły.

W drużynie występującej pod szyldem Forster SC 95 zagrali: Nikolai Aliavdin, Reiner Kleeschätzky, Dariusz Bieliński, Grzegorz Dąbrowski.

W zespole Caissa Lubsko I wystąpili: Waldemar Szylko, Ralf-Peter Stahr, Andrzej Kiełek, Aleksander Kiełbratowski.

Caissa Lubsko II reprezentowali Ryszard Gajdecki, Eryk Kiełbratowski, Jurgen Goldschmidt, Grzegorz Kołodziejski.

Ponadto nasz zawodnik, Ryszard Szydzik został wypożyczony do jednej z drużyn gospodarzy.

Nasz pierwszy team (Forst) od początku pokazał, że ma chęć na zdobycie medalu. Granie przez cały czas w czołówce sprawiło, że możemy pochwalić się najwyższym buchholtzem w turnieju. Niestety 10 wygranych meczy pozwoliło na zajęcie tylko (aż) IV miejsca. Zaledwie 1 remis meczowy od podium (i 1 wygrana od drugiego miejsca). 36,5 punktu, które łącznie uzyskali zawodnicy, pokazuje jak bardzo starali się oni uzyskać zadowalający rezultat.

Najlepszy rezultat uzyskał Nikolai Aliavdin, który na pierwszej szachownicy zdobył 11 punktów w 13 partiach, zdobywając srebrny medal na szachownicy. Do złota zabrakło zaledwie pół punktu buchholtza.

Srebro na szachownicy uzyskał też Dariusz Bieliński który na trzeciej desce zgromadził 10,5 punktu. Z kolei Rainer Kleeschätzky zdobył dla drużyny 9 punktów, co pozwoliło na zajęcie III miejsca na szachownicy. Grzegorz Dąbrowski dorzucił do drużyny 6 punktów.

Drużyna występująca jako Caissa Lubsko 1 do końca walczyła o medal grupy B. Niestety niefortunne kojarzenie w ostatnich rundach wypchnęło naszych reprezentantów na dalszą pozycję.

Najwięcej punktów dla drużyny zdobyli Ralf-Peter Stahr i Andrzej Kiełek (po 7). Obaj zdobyli też medale na szachownicach (wśród zawodników z rankingiem do 2100). Andrzej wrócił do domu ze srebrnym, a Ralf-Peter z brązowym medalem.

Niewiele do medalu zabrakło także zawodnikom z pierwszej i czwartej deski, gdyż zarówno Waldemar Szylko jak i Olek Kiełbratowski zajęli w swoich kategoriach czwarte miejsca.

Drużyna Caissa Lubsko 2 była ciągnięta w górę przez Eryka Kiełbratowskiego. Nasz zawodnik zgromadził 8 punktów, w pokonanym polu zostawiając m.in. mistrza fide Karstena Schulza (ranking elo 2256)! Znakomity rezultat pozwolił Erykowi zdobyć pierwszą nagrodę na II szachownicy (w grupie do 1700).

Z nagrodą w tej grupie, tyle że na IV desce, wyjechał także Grzegorz Kołodziejski. Blisko premiowanych miejsc byli także Ryszard Gajdecki i Jurgen Goldschmidt, którzy zajęli IV miejsca (odpowiednio na pierwszej i trzeciej szachownicy) w grupie do 2100.

Turniej ten był elementem przygotowania naszych zawodników do rozgrywek w kolejnym sezonie ligi niemieckiej (gdzie reprezentujemy zaprzyjaźniony Forster SC 95) który startuje pod koniec września. Zawodnikom (zarówno z Lubska jak i Forst) życzymy powodzenia zarówno w tych rozgrywkach jak i innych turniejach.