W dniu 4 czerwca obiekt Biblioteki-Centrum Kultury w Lubsku gościł aż 109 szachistów, którzy wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w szachach szybkich. W każdej z trzech grup do samego końca trwała walka o zwycięstwo.

W turnieju open niepokonany okazał się mistrz krajowy Grzegorz Murawski (Odrodzenie Kożuchów), który zgromadził na swoim koncie 6 wygranych i 3 remisy. Ten rezultat pozwolił Grzegorzowi na wyprzedzenie kolejnych zawodników o 0,5 punktu, dzięki czemu zwyciężył on w turnieju. Wielkie brawa dla mistrza województwa, który całkowicie zasłużenie może dzierżyć ten tytuł.

Kolejne miejsca na podium zajęli zawodnicy z dorobkiem 7 punktów. Rozstawiony dopiero z siódmym numerem startowym Grzegorz Czachor, udowodnił że rankingi nie grają i zameldował się na drugim miejscu.

Z brązowym medalem do domu powrócił mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin. Mimo dwóch porażek w środkowej części turnieju, zawodnik ten pokazał klasę, maksymalnie się mobilizując i zdołał wywalczyć puchar.

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem LKSz "Caissy" był Grzegorz Dąbrowski. Naszemu zawodnikowi zabrakło trochę szczęścia, gdyż znalazł się on w grupie aż sześciu zawodników z dorobkiem 6,5 punktu. Zaledwie pół punktu od podium to niewiele, jednak przy średnim rankingu pierwszej dziesiątki wynoszącym ponad 2120 punktów elo, nie jest łatwo zdobyć nawet tyle.

Bardzo blisko podium (w grupie do lat 14) był Wiktor Fila. Nasz zawodnik zakończył zawody z wynikiem 4,5 punktu (tyle samo co brązowy medalista). Niestety gorsza wartość pomocnicza wypchnęła naszego juniora na najgorsze miejsce dla sportowca - czwarte.

Za to z medalem wróci do domu Wiktor Milczanowski, który wywalczył trzecie miejsce w grupie do lat 16. Tuż za nim uplasował się Cyprian Skibicki.

Wśród kobiet Julia Gruszecka zajęła czwarte miejsce, będąc jednocześnie najlepsza w klasyfikacji do lat 18.

W klasyfikacji dziewcząt do lat 14 na drugim miejscu uplasowała się Lena Uliasz.

Z pozytywnych wyników naszych zawodników warto także wymienić Waldemara Szylko, który z wynikiem 6 punktów zakończył zmagania na 10-tym miejscu w klasyfikacji ogólnej. W pojedynczych partiach swój potencjał pokazali także Patryk Płoneczka (m.in. wygrana z I++, elo 1840) czy Cyprian Skibicki (remis i wygrana z I+).

Najdłużej swoje partie rozgrywali zawodnicy w grupie do lat 12. Ostatecznie po 9-ciu wyczerpujących partiach złote medale powędrowały do Witolda Leniec (do lat 10) i Oleksandra Levytskyi (do lat 12), którzy zgromadzili po 7 punktów.

Dobrze zaprezentowali się także nasi zawodnicy. Na szczególnie wyróżnienie zasługują Michał Kosowicz, Krzyś Tymczy i Bartek Dobrosiewicz. Cała trójka zgromadziła 5 punktów, będąc najwyżej sklasyfikowanymi zawodnikami bez kategorii. Pokazuje to, że potencjał naszych podopiecznych jest spory, tylko brakuje im jeszcze doświadczenia aby skutecznie mierzyć się z wyżej notowanymi rówieśnikami.

Wielkie brawa także dla pozostałych naszych zawodników, którzy pokazali wolę walki i do końca walczyli o każdy punkt.

W grupie do lat 8 perfekcyjny wynik uzyskał Adaś Kuczak (ŻKSz Żary), który nie dał najmniejszych szans swoim przeciwnikom, wyprzedzając kolejnych zawodników aż o 2 punkty. Na kolejnych miejscach znaleźli się Kuba Sadkowski (Stilon Gorzów Wlkp.) i Mikołaj Czuchman (KSGU Tęcza Krosno Odrz.). Wśród dziewczynek najlepsza była Nina Bos (Akademia Szachowa Zielona Góra), która zajęła IV miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za piekną grę, oraz organizatorom za zaangażowanie w przeprowadzenie tak dużej imprezy w tak krótkim czasie.