W dniu 27 października odbył się, długo wyczekiwany, inauguracyjny turniej z cyklu Grand-Prix Szkół na rok szkolny 2023/24. W zawodach wystartowało 48 zawodników z 5 szkół, którzy przez 7 rund rywalizowali o jak najlepsze zdobycze punktowe. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii, mamy do czynienia z sytuacją w której żadnego z obecnie rywalizujących zawodników nie było na świecie w momencie rozgrywania pierwszego turnieju (23 października 2009 roku!). Cieszymy się, że coraz młodsi zawodnicy piszą swój własny rozdział w długiej historii tych rozgrywek.

 Starsza grupa (klasy IV-VIII) przebiegła pod dyktanto Franciszka Milczanowskiego (NSP Mierków) oraz zawodników z SP-2 Lubsko. Franek od początku kontrolował sytuację i dość pewnie uzyskał 7 punktów, nie pozostawiając swoim rywalom żadnych złudzeń w kontekście walki o złoty medal.

 Kolejne miejsca przypadły zawodnikom z SP-2: Aaronowi Czamańskiemu i Miłoszowi Kielczykowi. Obaj uzyskali po 6 punktów, czym jasno pokazali, że zamierzają walczyć o podium, nie tylko w tym turnieju, ale w całym cyklu. Tym razem lepszą punktację miał Aaron i to właśnie on zajął drugie miejsce, z kolei Miłosz musi zadowolić się brązowym medalem.

  Najbliżej urwania puntu Frankowi był Patryk Płoneczka, który jednak pomylił się w końcówce i również nie sprostał wyzwaniu. Mimo dobrego początku, po tej partii Patryk nie był w stanie się pozbierać i zakończył zawody z wynikiem 4 punktów.

 Również z 4 punktami zakończyli zawody najlepsi z 4-klasistów, Franciszek Tomiałowicz i Mikołaj Drozdek. Zawodnicy z Mierkowa (Franek) i Górzyna (Mikołaj) pokazali, że są w stanie skutecznie rywalizować ze starszymi przeciwnikami i tamci muszą się mieć na baczności, gdy siadają z nimi do szachownicy.

 Wśród dziewcząt najlepszy wynik osiągnęła Gabrysia Boranowska (SP-2). Zwyciężczyni z poprzedniego roku zgromadziła na swoim koncie 5 punktów, skutecznie odskakując swoim konkurentkom na cały punkt.

 W walce o srebro decydowała punktacja pomocnicza, która premiowała Gabrysie Łukawską (SP Jasień) przed Leną Uiasz (NSP Mierków). Zeszłoroczne medalistki pokazały, że są w stanie skutecznie odeprzeć natarcie pretendentek i wypracować przewagę przed kolejnymi turniejami w cyklu.

 Na kolejnych miejscach znalazły się Ania Krewko (które to już 4-te miejsce z rzędu?), Zuzia Wrona i Amelka Basznica. Wierzymy, że nie powiedziały one jeszcze ostatniego słowa i w kolejnych zawodach jeszcze bardziej postarają się odebrać podium bardziej doświadczonym przeciwniczkom.

 W grupie młodszej (klasy I-III) dominował Wojtek Grybel. Zawodnik z Jasienia już w pierwszej rundzie odprawił z kwitkiem zeszłorocznego zwycięzce tej grupy (Tomka Raszkiewicza), a z każdą kolejną powiększał swoją przewagę. Ostatecznie zdobył on 6,5 punktu mając aż 1,5 punktu przewagi nad kolejnym zawodnikiem w tabeli.

 Na kolejnym miejscu (z 5 punktami) znalazł się Maciek Tutko. Nie jest to duże zaskoczenie, gdyż Maciek już rok temu znajdował się na podium (a nawet wygrał jeden turniej). Zawodnik SP-2 potwierdził swoje aspiracje i udowodnił, że wciąż potrafi przesuwać bierki na szachownicy.

 Walka o brąz rozstrzygła się pomiędzy Michałem Frąckowiakiem, a Kamilem Jastrzębskim (obaj 4,5 pkt). Najwyższy buchholz w całym turnieju miał Michał i to właśnie najbardziej pokojowo nastawiony zawodnik w całym turnieju (Michał, jako jedyny, zremisował aż 3 partie) wrócił do domu z nagrodą za trzecie miejsce.

 Zeszłoroczny medalista, Kamil, musi zadowolić się najmniej lubianym miejscem. Wierzymy, że zmotywuje go to do bardziej systematycznej pracy.

 Zwycięzca z roku 2022/23, Tomek Raszkiewicz, z pewnością będzie chciał jak najszybciej zapomnieć o tym turnieju. Uzyskane przez niego 3,5 punktu pokazuje tylko, że rywale nie próżnowali i jeśli Tomek ma zamiar w ogóle myśleć o podium to musi solidnie wziąć się do pracy.

 Wśród dziewczynek dobrze spisała się Pola Zankowicz. Zawodniczka z SP-2 zakończyła zmagania z 50% wynikiem, po drodze pokonując m.in. srebrnego medaliste. Pokazuje to tylko, że na pewno pozostaje ona główną faworytką do złota w całym cyklu.

 Drugie miejsce wywalczyła Pola Cwalińska. Pierwszoklasistka odniosła w tych zawodach swoje pierwsze turniejowe zwycięstwo! Gratulujemy i wierzymy, że zachęci ją to do dalszej gry.

Wyniki i pełna galeria zdjęć w zakładce Grand Prix Szkół